6. 5. 2023

Spěte jako nemluvně – tipy pro opravdu zdravý spánek

Spánek je bezpochyby nejdůležitější fází nočního života člověka. Dochází při něm k hloubkové regeneraci těla i mysli. Přestože jej bereme jako samozřejmost, je třeba věnovat pozornost okolnostem, které nás během spánku provázejí.
Když se zamyslíme nad základní nezbytností, jakou je prostředí, ve kterém spíme, můžeme narazit hned na několik úskalí.
Stává se vám někdy, že například usnete v obýváku u televize a uprostřed noci vás probudí změť obrazů a umělé světlo nějakého pořadu? Je vám to nepříjemné a musíte se přesunout do ložnice nebo televizi vypnout, abyste mohli v klidu spát?
spánek dívky
Stejně jako spotřebiče v tuto chvíli ruší váš bdělý stav, mají nezdravý vliv i na samotný spánek, ačkoli si často myslíme, že je během spaní nevnímáme.
Ideální je tedy spát pouze v místnosti, která je pro spánek skutečně určena, bez zbytečných zvuků a ve tmě. Pokud dáváte přednost noční lampičce nebo klidné hudbě, nemusíte se samozřejmě v tomto směru omezovat – dané vjemy však nesmí být příliš intenzivní a je třeba udržovat si od nich dostatečnou vzdálenost.
Teplota místnosti by neměla přesahovat 20 °C. Pokud máte pocit, že se vám špatně usíná, zkuste si na chvíli otevřít okno a vpustit do místnosti trochu čerstvého vzduchu. Uvidíte, jak vám průvan osvěží mozek a lépe se tak připravíte na samotný spánek.
Kromě toho, kde spíte, myslete také na to, na čem spíte. Kromě vhodně zvolené postele a matrace je třeba vzít v potaz také polštáře a peřiny.
Vaše hlava by měla vždy být v přirozené výšce. Velké množství natřesených polštářů nebo naopak spaní bez podpory hlavy může vést k bolestem krční páteře. Přikrývky by neměly být vyrobeny z alergenních materiálů, látka by měla být alespoň trochu prodyšná.

K tomu, abyste předešli ráno rozlámaným zádům, je potřeba i myslet na vnitřní tělesný stav před tím, než se uložíte do postele.
Například není příliš dobrý nápad dát si před spaním velikou večeři nebo vypít láhev vína. Ke spánku byste se měli uchýlit alespoň dvě hodiny po jídle.
A přestože se říká, že kapka alkoholu před spaním je zdraví prospěšná, rozhodně to s pitím nepřehánějte. Vetší množství alkoholu, a především destilátů může významně narušit spánkové cykly a zabrání vašemu tělu se ve spánku správně regenerovat.
Zkuste si vypít po večeři raději bylinkový čaj a jestli vás honí mlsná, dejte si třeba mandle – je prokázáno, že uvolňují svaly a tím pádem pomáhají i s usínáním.
spánek na lavičce
Stále máte potíže s bolestmi těla a s pocity únavy? Zařaďte do svého denního režimu protahovací cvičení. Vhodně zvolená večerní meditace nebo naopak ranní jóga vám zaručeně pomohou se probudit tím správným způsobem.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup