8. 12. 2021

Může nízkosacharidová dieta skutečně fungovat?

Snad každý z nás touží po štíhlé postavě. To je společné mužům i ženám, ačkoliv muži dávají většinou důraz také na svalovou hmotu, zatímco ženy na objem pasu a hmotnost. Každopádně mnoho z nich se snaží své vysněné figury dosáhnout prakticky za každou cenu.

To však není tak jednoduché, zvláště ne v dnešní společnosti, kde má řada lidí, a to především právě žen, sedavé zaměstnání. To totiž příliš nepřispívá k velkému energetickému výdeji, o formování postavy ani nemluvě. Proto tomu většina z nás musí obětovat určitou část našeho volného času.

typická nízkosacharidová dieta

Pokud jde o snížení hmotnosti, tak základní rovnice je jednoduchá: musíme zkrátka vydat více energie, než jí přijmeme potravou. Ovšem tato jednoduchost je jen zdánlivá, a právě ona vede mnoho lidí k velmi špatným rozhodnutím.

Potravou totiž nepřijímáme jen energii, ale také veškeré potřebné živiny, vitaminy a minerály. A pokud jich nedostaneme denní potřebnou dávku, pak na sebe zdravotní následky nenechají dlouho čekat. Z tohoto důvodu není radikální omezení příjmu potravy ideálním řešením.

Je tedy pochopitelné, že v módě jsou nejrůznější diety, které nám slibují dodat vše potřebné, a to s minimem kalorií. Jednou z těch oblíbených je i nízkosacharidová dieta. Ta spočívá v radikálním omezení příjmu cukrů, a to na nejnižší možnou úroveň.

touha po dokonalé postavě

Na první pohled se to zdá jako dobrý nápad – koneckonců, sacharidy jsou v podstatě čistá energie. Jejich omezení by tedy mělo být v pořádku, ne? Odpověď zni, že nikoliv. Stejně jako jakákoliv jiná složka v naší stravě, i ony zde mají svou úlohu.

Ačkoliv se nám to nemusí líbit, bez alespoň nějakého příjmu energie se zkrátka neobejdeme. Pokud tedy vynecháme cukry, budeme se velmi brzy cítit neustále malátní, jako bez života. A věřte, že to rozhodně není ideální, zvláště pokud zároveň plánujeme i zvýšit svou fyzickou aktivitu například cvičením.

Ideální je tedy vyvážená strava v množství přiměřeném našemu věku, zdravotnímu stavu a fyzické aktivitě, spojená s rozumnou formou pohybu. Jen tak skutečně dosáhneme svého cíle.