6. 5. 2023

Káva v mnoha podobách

Pití kávy a konzumaci čokolády lidé považují za naprosto běžný standard, někteří dokonce za velmi příjemný rituál, bez něhož si svůj život nedokážou představit. Kávový rituál je dokonce součástí pracovního procesu, aktivity, bdělého stavu, a výjimkou nejsou ani kávové dýchánky v podvečerní atmosféře klidu a pohody.
Pokud někam zavítáte jako host, na návštěvu, či k neznámým lidem, obvykle vám nabídnou kávu jako první pohoštění, teprve v jejím závěsu černý, zelený, nebo ovocný či bylinkový čaj. A naopak, pokud takové nápoje odmítnete, budete považováni za podivíny, anebo někoho, kdo trpí vážným onemocněním.
kávový šálek

Odvrácená strana mince

Jak to tedy je s tím kofeinem? Pravda je taková, že kofein je alkaloid, který je v rostlině obsažen z toho důvodu, aby byly její části (stonek, listy, květy, plody, kořeny) chráněny před konzumací ze strany živočišné říše. Zvířata zkrátka moc dobře ví, že takové pochutiny by jim ublížily, podobný jev můžete např. pozorovat u koček – stačí jim podstrčit několik rostlin a kočka bude okusovat pouze takové, které ji nemohou ohrozit. Pražené plody kávovníku by tedy kočky rozhodně neochutnaly, podobně jako jedovatý ficus benjamin.
taška u pc
Kofein je v podstatě jed. Pro drobné živočichy může být smrtelný, pro člověka teprve ve velmi vysokých dávkách. V malém množství funguje jako povzbuzující prostředek. Ale na jakém principu? V lidském organismu se po požití kofeinu nastartuje okamžitá reakce vylučování adrenalinu. Ten však naše tělo potřebuje jen v okamžiku, kdy je v ohrožení, a kdy dochází k reakci „bojuj anebo utíkej“. Přirozené tedy rozhodně není vyvolávat uměle spouštění adrenalinu několikrát za den, tím se totiž zvyšuje napětí a stres, proto konzumace kávy, kofoly, dokonce i časté pití kakaa nebo čokolády organismus vyčerpává.
Vědci z University Carnegie Mellon potvrdili, že současně se zvýšením krevního tlaku a stimulací srdeční činnosti dochází k mělkému dýchání, čímž se nedostatečně zásobuje mozek kyslíkem. Namísto racionálního, poklidného uvažování se spustí nepřiměřená reakce bojovat nebo utíkat a tím pak vznikají časté konflikty, neuvážlivé soudy, problematická rozhodnutí. Vliv kofeinu na lidskou psychiku je velmi značný a navíc je kofein, jako všechny stimulanty, návykový. Řada lidí právě z tohoto důvodu přechází na produkty zdravé výživy, snaží se tělo zásobovat dostatečným množstvím živin, aby fungovalo přirozenou formou, bez závislosti na povzbuzujících prostředcích.