20. 6. 2019

Mýtické slovanské bytosti

LEŠIJ
Většina těchto bytostí nejsou k člověku vlídné, a naopak se snaží ztrpčit jim život. Ani lešij není žádnou výjimkou, a to navzdory jeho lidské formě, která připomíná starého dědečka s výraznými zelenými oči. Jedná se o lesního mužíka neboli lesního démona. Jeho nelidská podoba připomíná strom, u kterého se usídlil. Vlasy jsou dlouhé a zelené, tělo připomíná kmen a vysoký je tak, jako sám strom. Náplní jeho dne je unášet mladé děti a dívky, které drží v lese několik týdnů a vrací je zpět zneuctěné.
fantazie v lese
DOMOVOJ
Jak už napovídá název je to jedna z těch hodnějších bytostí. Sídlí u domů a funguje jako domácí skřítek, který pomáhá, a hlavně chrání domácnost. Je spojován s dušemi předků a taky s k němu váže spoustu rituálů jako například nabízení jídla.
KIKIMORA
Protějšek domovoje, opět záporná postava. Můžeme jej přirovnat k nočním můře. Nejčastěji má podobu ženy.
SUDIČKA
Určitě znáte několik pohádek, kde sudička odehrála zásadní roli v životě hrdiny. A právě o těchto postavách je řeč. Říká se jim “démon osudu” objevují se zpravidla ve trojici a společně určují osud novorozence.
POLEVIK
Tato bytost se pojí nejvíc s ruským folklorem. Je to duch obílí, jehož morální stanovisko není určeno. Nabírá několik podob v různých územních celcích. Někteří jsou hodní a někteří již méně. Výjimečnou postavou je Kosířka, která si libuje v zadávání hádanek.
BABA JAGA
 Baba jaga jinak ježibaba je stejně jako sudička velmi známá pohádková postava. Je to stará žena, kterou vždy následuje černá kočka a havran. Je to samozřejmě záporná postava a obvykle velmi silná a moudrá bohužel i velmi krutá.
strašidelný upír
UPÍR
O tomto stvoření jste určitě slyšeli, ale na rozdíl od Edwarda ze Stmívání je tato postava zlá a zákeřná a vzhledově nepřitažliví. Podle slovanské mytologie jsou to lidé, kteří zemřeli nečistým způsobem. Takovéto způsoby jsou například sebevražda anebo poprava. Samozřejmě se živí lidskou krví. Nemůžou umřít přirozenou smrtí, a proto jsou téměř nesmrtelní. Často bývají pokrytí srstí a mají zmijí jazyk. Mimo jiné také nemají nos.