28. 2. 2021

Kovové točité schody mají svá plus i mínus

Točité schody kovové Fa Havlíček vypadají velmi zajímavě v každém objektu, je to totiž architektonický prvek, který zaujme svým vzhledem, a chcete-li upřednostnit vizuální efekt, pak byste o nich měli alespoň zauvažovat. Každé řešení má však svá pro a proti:

točité schodiště

Výhody točitých schodišť

Vzhledový profit – neobvyklý vzhled, který bývá okamžitě středem pozornosti, a kdy je schodiště dominantním prvkem v celé místnosti, je jedním z nejčastějších argumentů zastánců tohoto řešení. A mají pravdu, jestliže se vydaří navrhnout a zhotovit perfektně koncepčně zapadající řešení do vašeho interiéru, pak se mu stěží jiné typy schodišť vyrovnají.

Nepotřebují mnoho prostoru – většina schodišťových koncepcí vyžaduje dostatek volného prostoru, je to vždy soustava nakloněných rovin a podle schodů se také většinou odvíjí vše ostatní. Musí se jim přizpůsobit dispozice místností, ba i celého objektu, a s jeho návrhy se musí architekti potýkat již od prvopočátku. U točitých schodů je to jinak, lze je umístit kamkoli, pouze s ohledem na estetický vzhled a praktickou stránku věci a potřebují k instalaci pouze úzký koridor ve tvaru válce.

kovové točité schody

Jaké jsou nevýhody

Stěhování nábytku a spotřebičů – na starých kamenných hradech sloužila točitá schodiště jako obranný prvek, v případě obléhání a střetnutí s nepřítelem měli obyvatelé hradu výhodu, protože mohli držet zbraň v pravé ruce, zatímco protivník by tu s pravou rukou neuspěl. To samé se týká i vás, neuspějete, jestliže se rozhodnete přes točité schody přestěhovat větší předměty, např. chladničku nebo pračku. Pečlivě tedy zvažujte, kam schody umístit, a jak je vlastně budete využívat.

Omezená bezpečnost – zvláště tam, kde se pohybují malé děti nebo osoby hůře pohyblivé, např. senioři, bude toto řešení nevhodné. Našlapování po úzkých vnitřních stranách schodových stupňů může vyvolat podklouznutí, podvrtnutí kotníku nebo přímo pád ze schodů.