20. 6. 2020

Jak plánovat oslavy narozenin

Zvláště u dětí platí, že narozeniny by měly být jedním z nejvýznamnějších dnů jejich života. Měl by to být den, kdy se oslavuje výročí jejich příchodu na svět. Hlavní samozřejmě je, aby si jej dítě co nejvíce užilo. Jak to ale zařídit?

Z nejrůznějších amerických filmů známe scény oslavy narozenin, kdy se pozve celá školní třída, do které dítě chodí, plus jeho přátelé a přátelé jeho rodičů, stejně jako sousedé. K tomu samozřejmě patří bohatá výzdoba především z balónků, piňata, obrovský narozeninový dort či například klauni.

narozeniny1

Asi není třeba říkat, že v naší republice takovýto pohled nenajdete. Dětské oslavy u nás jsou mnohem skromnější, a často probíhají jen v rodinném kruhu. To má samozřejmě tu výhodu, že oslavenec je skutečně středem pozornosti, což by se při větším počtu hostů nemuselo stát.

Jak tedy zařídit oslavu tak, aby hlavně náš oslavenec spokojený? Jelikož každý člověk je jiný, neexistuje konkrétní návod, který by nám přesně řekl, co a jak dělat. Přesto existuje několik pravidel, kterými bychom se měli řídit.

narozeniny2

V první řadě, pokud pořádáte oslavu, pozvěte skutečně jen ty osoby, o které vaše dítě stojí. Nezvěte všechny blízké a vzdálené příbuzné a celou jeho školní třídu jen proto, abyste měli co nejvíce hostů. Uvědomte si, že ani vy nevycházíte dobře úplně se všemi příbuznými a kolegy v práci a jistě najdete takové, bez jejichž přítomnosti se obejdete. A pokud se ve vzpomínkách vrátíte do minulosti, jistě si vzpomenete na minimálně jednu osobu ze třídy, která vám dělala ze života peklo.

Dále musíme vzít v úvahu povahu dítěte. Zatímco extrovert bude na velké party ve svém živlu, introvert ocení spíše komornější oslavu ve společnosti jen několika nejbližších přátel a příbuzných, a na velké oslavě by pravděpodobně jen seděl v koutě. Rozhodně nic, co byste pro něj chtěli.

Jak vidíte, plánování oslav není jednoduché. Přesto je povinností rodičů postarat se, aby si jejich potomek tento den skutečně užil. Koneckonců, je to jen jednou za rok.