1. 4. 2021

Co přesně označuje název poppers a jaké má účinky? Je něco na co si musíte dát pozor?

Už jste někdy slyšeli název poppers? Pokud ne, možná jste o něco přišli. Co to vlastně je a na jaké účinky se po užití můžete těšit? Budete překvapeni!

Co přesně označuje název poppers a jaké má účinky? Je něco na co si musíte dát pozor?

Poppers není ničím novým a pro mnohé asi ani neznámým. Jde o souhrnné označení pro směs různých nitritů, které mají omamné a povzbuzující účinky, využívají se také jako afrodiziakum. Už někdy v sedmdesátých letech se u nás poppers dalo sehnat a velmi oblíbené je užívání těchto látek například u mladých osob nebo u homosexuálů. Proč tomu tak je a jaké účinky vlastně tato směs látek má? Pojďme si to rozebrat podrobněji.

pexels-photo-185481

Účinky a užívání

Poppers se prodává ve formě roztoku v malých lahvičkách a je určeno k čichání a inhalování. Nikdy se nesmí užívat vnitřně, po požití je nutné přivolat okamžitou lékařskou pomoc. Účinky těchto látek jsou velmi intenzivní, avšak krátkodobé. Užívat se pak dá poppers při různých příležitostech, v jednu dobu byly tyto látky velmi rozšířené v nočních klubech a na diskotékách a to pro to, že mezi účinky patří i euforie, uvolnění, nabuzení a chvilkové omámení. Je třeba si uvědomit, že pokud se bavíme o krátkodobých účincích, myslíme tím skutečně jen sekundy maximálně minutu nebo dvě. Nástup účinků je přitom velmi rychlý, rychle ale zase také všechny účinky odeznívají. V případě užití, tedy vdechnutí většího množství látek se mohou dostavit i nežádoucí účinky jako je bolest hlavy či nevolnost.

Tyto látky jsou bezpečné a tedy i volně prodejné, ovšem užívat se musí pouze v rozumné míře. K dostání jsou například i v sexshopech, lidé si oblíbily poppers jako silné afrodiziakum, kromě toho, po užití dochází k uvolňování svalů, konkrétně pak k uvolňování svalstva hladkého – v oblasti konečníku a vagíny. I z tohoto důvodu jsou látky užívané obvykle hojně homosexuály, protože po užití se usnadňuje anální styk a zvyšuje se také celkový sexuální prožitek.

pexels-photo-230986

Možné nežádoucí a vedlejší účinky

I když nejde o drogu, stále jde o chemickou látku, se kterou by mělo být zacházeno s rozumem. Nikdy tak neužívejte více, než je doporučené množství, stačí se skutečně jen nadechnout a účinky přichází. Není dobré ani dlouhodobé užívání a pozor by si měli dát všichni s oslabenou imunitou, osoby trpící chudokrevností, nebo pacienti co již prodělali mozkovou příhodu. Užívání by mělo být zapovězeno těhotným ženám a samozřejmě dětem. Nikdy pak tyto látky neužívejte společně s dalšími omamnými látkami, s drogami nebo alkoholem, není ani žádoucí současné užívání viagry a poppers.

Při dlouhodobém užívání může pak docházet k poškození sliznic a plic. Pamatujte tak na obezřetnost, a pokud si chcete něco užít, po takových látkách sahejte jen výjimečně.