6. 5. 2023

4 největší problémy při žádosti o hypotéku u banky

Není žádným překvapením, že si o hypotéku žádají denně desítky, možná stovky lidí po celé republice. První institucí, kterou většina z vás navštíví, bude pochopitelně banka. Tedy většinou větší počet bank. I když najdete tu, která vám poskytne nejlepší podmínky a úrok, tak se vám vůbec nemusí podařit hypotéku získat. Jaké jsou největší a nejčastější důvody, kvůli kterým vás banka odmítne?
malá chaloupka

Velké stopky v žádosti o hypotéku

1. Solventnost žadatele
2. Nevhodná zástava
3. Zápis v registru dlužníků
4. Nevhodný věk

Nejčastějším důvodem, proč se vaše žádost vůbec nedostane přes makléře či finančního poradce, je vaše solventnost. To znamená, že nemáte prokazatelně dostatečně vysoké příjmy, abyste se stali spolehlivým klientem vhodným pro uzavření hypotečního úvěru. Ať dříve nebo později, banka přijde na to, jaké jsou vaše reálné příjmy a výdaje. Pokud v začátku zatajíte skutečné informace, stejně se na to později přijde a bude to pro vás jen přítěží.
výpočet na papíře
Většina hypotečních úvěrů se poskytuje proti zástavě jiné nemovitosti, jejíž hodnotu určuje odborník určený danou bankou. Nevhodnost zástavy určuje nejen její příliš vysoká, nebo příliš nízká hodnota, ale i jiné aspekty. Pokud se například jedná o družstevní byt, nelze to pokládat za vhodnou zástavu. Nevhodné jsou také nemovitosti, které nemají vlastní příjezdovou cestu, nebo je na nemovitosti nějaký druh věcného břemene.

Nevhodnost žadatele z důvodu zápisu v registru dlužníků asi netřeba dlouze vysvětlovat. Pokud jste v takovém registru zapsáni a vyplývá z něj, že neustále splácíte své dluhy pozdě nebo vůbec, rozhodně vhodní pro uzavření hypotéky pro banku nebudete.

Věk není tak častým důvodem především proto, že se týká pouze starších žadatelů. V České republice se může hypoteční úvěr splácet do 70 let. Z toho vyplývá, že žadatelé, kterým je přes 50 let mohou mít při žádosti o vyšší částku nebo nastavení delší doby splácení drobný problém.

Co dělat při rezolutním odmítnutí všech bankovních institucí?

Pokud se vám skutečně stane, že nebudete vhodnými kandidáty pro banku v oblasti sjednání hypotéky, nezoufejte. Kromě bankovních společností totiž máte i jiné možnosti . Než začnete panikařit, tak se proto nejdřív o všem informujte.