6. 10. 2019

Prohlížejte fotografie minulosti i přítomnosti!

Zajímalo vás už někdy, jak vypadala Eiffelova věž, Socha svobody, Opera v Sydney nebo Šikmá věž v Pise před deseti, dvaceti, či sto lety? Není problém! Díky originálnímu projektu re.photos můžete porovnávat staré a nové fotografie z celého světa!

Jedná se o projekt, který vznikl v Německu pod vedením Olivera Vornberga za pomocí jeho studenů na univerzitě Osnabrück. Jedná se o unikátní projekt, který umožňuje porovnávat fotografie pořízené v minulosti a v současnosti.
hromada starých fotografií

Po vložení fotografii programu zadáte body, které jsou na obrázku shodné. Následně jsou obě fotografie podle propracovaného algoritmu spojeny v jednu fotografii. Poté si můžete oba obrázky prohlédnout a porovnat. V poslední tobě ovšem tým z univerzity v Osnabrücku pracuje na tom, abyste žádné body programu ukazovat nemuseli. Zkrátka by si je našel sám.

Další novinkou je, že se připravuje platforma pro mobilní zařízení s operačním systémem iOS. Následně by se fotografie nemuseli nahrávat jen z počítače, ale již přímo z mobilu, či jiného chytrého zařízení. To zda se chystá platforma i pro zařízení s operačním systémem Android je zatím ve hvězdách, ale lze předpokládat, že v budoucnu se dočkáme i toho.
stará fotografie domu

Jestliže žádné fotografie ke srovnání nemáte, vůbec nevadí. Službu můžete využít, i pokud vás zajímají fotografie někoho jiného. Bez problémů můžete procházet mapu celého světa a rozkliknout si místa, ke kterým byly fotografie již někým přiřazeny.

Samozřejmostí je, že všechny zobrazené fotografie můžete filtrovat a to podle data vzniku, klíčového slova a mnohého dalšího. Jedinou nevýhodou je, že je vše v němčině. Nicméně to by v dnešní době neměl být až takový problém. Bonusem ovšem je, že celé stránky jsou přístupné zcela zdarma. Rozhodnete-li se do prohlížení stránek pustit, raději si na to vyhraďte hodně času. Zajisté se nebudete nudit a budete mít stále co objevovat.


written by - Posted in Www