17. 3. 2023

Proč je dobré jíst potraviny a užívat výživu, která obsahuje kolagen?

Mám doma pejska, který měl docela dlouhou dobu kloubní potíže. Diagnostikovali mu artrózu dolní končetiny a dysplazii u horní končetiny. Nakonec se ale zjistilo, že je úplně zdravý, možná měl jen natažený sval nebo nějaký problém se šlachami, ale vím že tenkrát jsem se o kloubní onemocnění docela dost zajímala. Stále mi někdo připomínal že především pro tyto velká plemena je hodně důležité, aby žral věci, ve kterých je collagen! Kolagen je strukturální bílkovina.

bolest kloubů

Ve kterých potravinách se vyskytuje kolagen?
Například v tučných rybách jako je tuňák nebo losos. Nejvíce se ho nachází v kůži, dále se vyskytuje ve vajíčkách, a to hlavně v bílku, ořechy a semínka, citrusy, listová zelenina jako je třeba špenát, různé druhy salátů, či kapusta. Pro psy je ideální jíst chrupavky, nebo okusovat syrové maso a kosti, ovšem pozor-pejskové mohou jíst pouze kosti syrové-nikdy kosti pečené, vařené a už vůbec ne grilované! Také je na klouby velice zdravý tvaroh! Také se prodávají různé léky a tabletky jako například Alavis, my měli třeba pro našeho pejska také takový speciální sirup, nebo užíval Atlet pro koně-což je trochu silnější kloubní výživa. Dále i pro lidi například kloubní výživa – Kloubus, Kamzík, Proenzi, Flextor. Kolagen tvoří téměř třicet procent všech bílkovin těla, po dvacátém pátém roku života produkce kolagenu klesá.

colagen

Druhy kolagenu:
členění dle zdroje kolagenu:
1. hovězí kolagen
2. vepřový kolagen
3. rybí kolagen

Na co všechno je kolagen dobrý?
Hlavně na klouby při zdravotních potížích ale i jako prevence před kloubními nemocemi, dále je vhodný také na pleť, zabraňuje vzniku celulitidy, je ale také velice zdravý a prospěšný na nehty a vlasy. Také je dobrý na zažívací trakt. Například u jedinců trpících syndromem děravého střeva, může zabránit odchodu škodlivých toxinů z trávicího traktu. Při zánětlivých střevních onemocněních může příjem kolagenu zmírnit příznaky refluxu, průjmu a nadýmání.