25. 8. 2018

Světelný zdroj mnoha tváří

Pokud bychom se alespoň trochu technicky založeného člověka zeptali, co míníme uzavřenou trubicí, která je naplněná směsí různých par a plynů a zasahují do ní dvě nebo více elektrod, zřejmě by dlouho nezaváhal a odpověděl, že máme na mysli výbojku. Od doby, kdy byl tento světelný zdroj vynalezen, uplynula už hezká řádka let. A za tu dobu si našla tato světla cestu do mnoha rozličných oblastí našeho života. Jednou z těch prvních známých, které se docela rychle prosadily, je jistě oblouková lampa.
světlo výbojky.jpg
o Tato výbojka byla vynalezena už v první polovině devatenáctého století. Podle některých zdrojů to bylo ale mnohem dříve.
o Její zdokonalení má na svědomí slavný český vynálezce František Křižík.
Oblouková lampa byla ale jen přestupní stanicí k mnohem dokonalejším světelným zdrojům. Už v první polovině dvacátého století ji začala pomalu vytlačovat klasická žárovka.
vstupní klenba.jpg

Jaký plyn, taková barva

V současné době se výbojky vyrábějí v mnoha různých podobách, a hlavně v mnoha různých barvách, kterými svítí. Záleží na tom, jakým plynem je výbojka naplněna a k jakému účelu se bude poté využívat.
· Pokud potřebujeme získat bílé až oranžové světlo, pak náplní našeho světleného zdroje bude helium.
– Tento plyn využívají především umělci při své práci.
– Za určitých podmínek může výbojka svítit i modrým, šedým nebo zelenomodrým světlem.
Jedním z nejznámějších světel této kategorie je jistě neonová výbojka. S tou se setkáváme ve větších městech, kde na nás poblikává z různých reklam nebo nás láká jít odevzdat své celoživotní úspory do některého blízkého kasina. Tento technický vynález se ale nepoužívá pouze na klasické svícení. Jestliže se bude jednat o plyn oxid uhličitý (CO2), pak je jeho využití v CO2 laserech. Vydává světlo modro-bílé až růžové. Při nižších proudech může být i jasnější nežli xenonové světlo.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup